Hírek, események

Franciaországban született 1803-ban. A Mária társaságba lépett, és mint misszionárius Polinéziába ment. Sok nehézséggel kellett megküzdenie, de sokakat vezetett a Krisztus-hit igazságára. 1841 április 28-án Futuna szigetén vértanúhalált halt.

Márk evangélista vagy Szent Márk (Cyrenaica, 14 – Küréné, 72) a Lévi törzséből való pap, evangélista.

Canterburyi Szent Anzelm (Aosta, 1033. – Canterbury, 1109. április 21.) nagy hatású teológus, filozófus, a szellemtörténet a „skolasztika atyjaként” is tiszteli.

A húsvéti ételek megszentelésére lehetőség lesz a Nagyszombat esti vigília szentmisét követően, valamint Húsvétvasárnap az ünnepi szentmise után.

A Nagyheti szertartások rendje

A városi keresztút énekei szerkeszthető és nyomtatható formátumban is megtalálhatóak.

Előimádkozók és felolvasók jelentkezését várjuk.

Urunk szenvedésének vasárnapja.

A Gyümölcsoltó Boldogasszony Jézus fogantatásának, illetve a születése hírüladásának főünnepe, melyet a római katolikus egyház március 25-én ünnepel.

Szent Patrik (kb. 387 – kb. 460.március 17.) keresztény térítő volt, akit leggyakrabban Írország védőszentjeként, vagy Írország apostolaként tisztelnek.

Boldog Meszlényi Zoltán Lajos (Hatvan, 1892. január 2. – Kistarcsa, 1951. március 4.) római katolikus magyar vértanú püspök.

A Szervita Rend, vagy más néven Szűz Mária szolgái, Szűz Mária tiszteletére alakult rend, amelynek feladata e hódolat terjesztése, szentélyeinek gondozása, valamint a harmadik világban missziós tevékenységek folytatása.

Szent Cirill (Thesszaloniké, 827 – Róma, 869. február 14.) bizánci filozófus, hittérítő, nyelvtudós, a szláv írás megalkotója, Európa társ-védőszentje, Szent Metód testvére. Szent Metód (Thesszaloniké, 815 körül – Velehrad, 885. április 6.) görög szerzetes, hittérítő.

1858-ban ezen a napon jelent meg a Szűzanya Soubirous Bernadett 14 éves francia lánynak Lourdes-ban, majd február 15-én a sziklabarlangban csodatevő forrás fakadt.

Szent Skolasztika (480 körül–547) katolikus szent. Itáliában született, Nursiai Szent Benedek ikertestvére volt.
Apáca lett, egy közösséget vezetett Szent Benedek Monte Cassinó-i kolostorától öt mérföldre. Fiatal korától elkötelezett volt Isten mellett, egyes beszámolók szerint Benedeknél is istenfélőbb volt.

Emiliani Szent Jeromos (Velence, 1481. – Somasca, 1537. február 8.) olasz humanitárius, a Somasci Atyák szerzetesközösségének alapítója. Katolikus szent, 1767-ben kanonizálták, mint az árvák patrónus szentjét.

Miki Pál (Kiotó, 1566. – Nagaszaki, 1596. február 5.) japán jezsuita szerzetes, vértanú, aki társaival a Távol-Kelet első kanonizált szentje lett.

Szent Balázs (születési ideje ismeretlen – meghalt 316. február 3-án) 3–4. századi orvos és püspök az örmény Sivas (ma Törökországhoz tartozó) városban. Keresztény vértanú.

A Gyertyaszentelő Boldogasszony (Urunk bemutatása a templomban, Jézus Krisztus találkozása Simeonnal) ünnepét február 2-án tartja a katolikus egyház, amikor a közösség Jézus bemutatását ünnepli.

Aquinói Tamás (Roccasecca, 1225. január 28. – Fossanova, 1274. március 7.) latin nyelven író közép-kori olasz teológus, skolasztikus filozófus, Domonkos-rendi szerzetes, a keresztény misztika egyik képviselője.

Timóteus vagy efezusi Timóteus korai keresztény evangélista és Efézus első keresztény püspöke, aki a hagyomány szerint Kr. u. 97 körül halt meg.
Titus korai keresztény misszionárius és gyülekezeti vezető volt, Pál apostol társa és tanítványa, akit több páli levél is említ. Pogánynak tartják, akit Pál megtérített a keresztény hitre.

Batthyány-Strattmann László (Dunakiliti, 1870. október 28. – Bécs, 1931. január 22.) magyar főnemes, a „szegények orvosa”.

«« «
» »»