2023.01.26.

Szent Timóteus és Szent Titusz püspökök

Timóteus vagy efezusi Timóteus (jelentése "Isten tisztelője") korai keresztény evangélista és Efézus első keresztény püspöke, aki a hagyomány szerint Kr. u. 97 körül halt meg.

Timóteus egy keresztény hívővé vált zsidó anyától és görög apától született. Pál apostol második missziós útja során találkozott vele, és Szilással együtt Pál társa és misszionáriusi partnere lett. Az Újszövetség azt jelzi, hogy Timóteus Pál apostollal utazott, aki egyben a mentora is volt. Őt úgy szólítják meg, mint a Timóteushoz írt első és második levél címzettjét.

Timóteus állítólag gyermekkora óta ismerte a Szentírást. Amikor Pál és Barnabás először látogatott el Lisztrába, Pál meggyógyított egy születésétől fogva rokkant személyt, aminek következtében sok lakos elfogadta tanítását. Amikor néhány évvel később Silasszal visszatért, Timóteus már a keresztény gyülekezet megbecsült tagja volt. Timóteus Szent Pál tanítványa lett, később pedig állandó társa és munkatársa a prédikációban. Kapcsolata Pállal szoros volt.

Bár az Újszövetség nem mondja ki, más források feljegyzéseket tartalmaznak az apostol haláláról. Timóteus apokrif cselekedetei azt állítják, hogy i.sz. 97-ben a 80 éves püspök az evangélium hirdetésével megpróbálta megállítani a Diana istennő tiszteletére rendezett körmenetet. A dühös pogányok megverték, az utcákon hurcolták, és halálra kövezték.

A 4. században Timóteus ereklyéit Efézusból Konstantinápolyba szállították, és a Szent Apostolok templomában helyezték el András és Lukács sírjai közelében. Később, a 13. században úgy tűnik, hogy az ereklyéket a keresztes hadjáratokból hazatérő gróf vitte Itáliába, és 1239 körül temették el a termoli székesegyházban. A maradványokat 1945-ben, a helyreállítási munkálatok során fedezték fel újra.

Titus korai keresztény misszionárius és gyülekezeti vezető volt, Pál apostol társa és tanítványa, akit több páli levél is említ, köztük a Tituszhoz írt levél. Pogánynak tartják, akit Pál megtérített a keresztény hitre.

Titus görög volt, korai éveiben görög filozófiát és költészetet tanult. A 49-es évben Titus elkísérte Pált a jeruzsálemi zsinatra, a mózesi rítusok témájában. A korai egyházi hagyomány szerint Pál, miután szabadult első római börtönéből, megállt Kréta szigetén prédikálni, tanítványát, Titust a sziget püspökévé szentelte. Az Újszövetség nem rögzíti a halálát.

1969-ben a katolikus egyház január 26-ra tűzte ki az ünnepet, hogy Pál két tanítványát, Tituszt és Timóteust, Szent Pál megtérésének ünnepét követő napon ünnepeljék.

Titus az Egyesült Államok hadseregének lelkészhadtestének védőszentje. A hadtest létrehozta a Titusz-rendet: A Titusz Érdemrend kitüntetés az egyetlen olyan kitüntetés, amelyet a káplánfőkapitány adományoz a lelkészek és káplánsegédek kiemelkedő szolgálati teljesítményének elismerésére.