Hírek, események

Portugál származású ferences rendi teológus és prédikátor. A római katolikus egyház szentje; a szegények védőszentje.

Barnabás nem Jézus közvetlenül választott tanítványa volt, hanem a tizenkét választott tanítványhoz csatlakozott, és missziós tevékenysége alapján minősül apostolnak.

Angol származású szerzetes, hittérítő, vértanú, Germánia apostola.

Lwanga Szent Károly és vértanútársai szentté avatott ugandai vértanúk, akiket Mwanga bugandai király nevéhez köthető vallásüldözés alatt végeztek ki, 1886 és 1887 között.

Keresztény apologéta, filozófus, vértanú. Több művet is írt, de az utókor számára csak néhány maradt fenn ezekből.

Római pápa 1963 és 1978 között. Ő felügyelte elődje, Szent XXIII. János pápa által összehívott II. vatikáni zsinat legtöbb döntésének meghozatalát.

A fertőszentmiklósi Szent Miklós Plébánia családi napot szervez. Az esemény tervezett időpontja 2024.08.24. Szombat.

Ő az angol egyház egyik megalapítója, Anglia egyik védőszentje, szokásos mellékneve „az angolok apostola”.

Szerzetesnő, a római katolikus egyház szentje, a reménytelen ügyek védőszentje.

24 társával együtt szentté avatott mexikói plébános, a Plutarco Elías Calles mexikói miniszterelnök nevéhez köthető katolikusellenes egyházüldözés áldozata.

Rövid pontifikátusáról alig tudunk valamit, de az bizonyos, hogy életének ebben a szakaszában nagy próbát kellett kiállnia. A világi és egyházi hatalom Itáliában elhidegült egymástól ezalatt az idő alatt, viszont a kelet szorosabb kapcsolatba került a pápával.

Nepomuki János cseh pap, egyházjogász, keresztény vértanú, a katolicizmusban Csehország védőszentje.

I. István magyar király felesége, ezáltal az utolsó fejedelemné és az első magyar királyné. Férje mellett a katolikus egyház támogatója, templomok, várak építtetője. Nevéhez fűződik a magyar koronázási palást elkészítése is.

Szent Flórián (240 körül – 304. május 4.) keresztény vértanú, a tűzoltók védőszentje.

Az evangéliumok és Az apostolok cselekedetei nem beszélnek bőven sem Fülöpről, sem Jakabról. Az apostolnévsorok (Mt 10,3; Mk 3,18; Lk 6,14–15; ApCsel 1,13) Fülöpöt az ötödik, Jakabot, Alfeus fiát a kilencedik helyen nevezik meg.

Alexandria püspöke 328-tól haláláig, egyháztanító, az arianizmus harcos ellenfele. Még életében elnyerte az Egyház oszlopa és az Ortodoxia atyja kitüntető elnevezéseket. A migrénes fejfájásban szenvedők védőszentje.

Személyében kivételesen eltökélt, hitbuzgó és aszketikus pápa foglalhatta el Szent Péter trónusát.

Sziénai Szent Katalin (Siena, 1347. március 25. – Róma, 1380. április 29.) olasz misztikus, a domonkos harmadrend tagja és egyháztanító, Európa társvédőszentje.

Római kori katona és keresztény vértanú, egyike a leghíresebb katonaszenteknek. Leginkább a sárkányt legyőző lovag képében ismert, emellett több ország és város védőszentjeként is tisztelik.

Magyarország és Poroszország hittérítője, keresztény mártír. 997-ben hittérítő útján halt mártírhalált a pogány poroszok körében a mai Lengyelország északi részén.

Gondolatok és dalok a Húsvétról és a tavaszról

Szent Szaniszló (Szczepanów, 1030. július 26. – Krakkó, 1079. április 11.) lengyel püspök és vértanú, Lengyelország védőszentje.

Versösszeállítás Anyákról, Istenről, Hazáról

A Nagyhét és Húsvét ünnepének liturgikus rendje.

«« «
» »»