Hírek, események

Miki Pál (Kiotó, 1566. – Nagaszaki, 1596. február 5.) japán jezsuita szerzetes, vértanú, aki társaival a Távol-Kelet első kanonizált szentje lett.

Szent Ágota (231 körül – 251. február 5.) szűz és vértanú, keresztény szent. Ünnepét február 5-én tartja az egyház.

Szent Balázs (születési ideje ismeretlen – meghalt 316. február 3-án) 3–4. századi orvos és püspök az örmény Sivas (ma Törökországhoz tartozó) városban. Keresztény vértanú.

A Gyertyaszentelő Boldogasszony (Urunk bemutatása a templomban, Jézus Krisztus találkozása Simeonnal) ünnepét február 2-án tartja a katolikus egyház, amikor a közösség Jézus bemutatását ünnepli.

Bosco Szent János (Castelnuovo d'Asti, 1815. augusztus 16. – Torino, 1888. január 31.) olasz katolikus pap, a Szalézi Társaság férfi szerzetesrend megalapítója. Gyakran csak Don Boscóként emlegetik.

Aquinói Tamás (Roccasecca, 1225. január 28. – Fossanova, 1274. március 7.) latin nyelven író közép-kori olasz teológus, skolasztikus filozófus, Domonkos-rendi szerzetes, a keresztény misztika egyik képviselője.

Merici Szent Angéla (Desenzano, 1474. március 1. – Brescia, 1540. január 27.) katolikus szent, a római katolikus egyházon belül ő élesztette újjá a diakonissza mozgalmat a hagyományos apáca-rendek mellett.

Timóteus vagy efezusi Timóteus korai keresztény evangélista és Efézus első keresztény püspöke, aki a hagyomány szerint Kr. u. 97 körül halt meg.
Titus korai keresztény misszionárius és gyülekezeti vezető volt, Pál apostol társa és tanítványa, akit több páli levél is említ. Pogánynak tartják, akit Pál megtérített a keresztény hitre.

A bibliai elbeszélések szerint úgy kétezer évvel ezelőtt egy Saul nevű ifjú, „gyűlölettől lihegve” Jeruzsálemből Damaszkuszba tartott, hogy fogságba vesse a kivégzett Jézus követőit. Minden másképpen történt, mint ahogy elképzelte.

Szalézi Szent Ferenc (Sales kastélya, 1567. augusztus 21. – Lyon, 1622. december 28.) francia püspök, teológus, lelkiségi író és egyházszervező, kiemelkedő szónok, több pápa személyes tanácsadója.

Batthyány-Strattmann László (Dunakiliti, 1870. október 28. – Bécs, 1931. január 22.) magyar főnemes, a „szegények orvosa”.

Szent Ágnes (Róma 290-293 – Róma, 305. január 21.) szűz és vértanú, a katolikus egyházak szentje. Egyike annak a hét nőnek, akik szerepelnek a szent szüzek sorában a római mise-kánonban. Ő a szüzesség, a kertészek, a leányok, a jegyespárok, a nemi erőszak áldozatainak és a szüzeknek a védőszentje. Ünnepnapja január 21., a mártíromsága évfordulója.

Esztergomi Boldog Özséb (Esztergom, 1200 körül – Szentkereszt, 1270. január 20.) a pálos rend megalapítója.

Árpád-házi Szent Margit (Klissza, 1242. január 27. – Margit-sziget, 1270. január 18.) IV. Béla magyar király és Laszkarisz Mária bizánci császári hercegnő leánya.

Vízkereszt, epifánia: Urunk megjelenése. Az egyik legősibb keresztény ünnep, amely Jézus Krisztus megjelenésének, kinyilvánulásának momentumait kapcsolja egybe.

Ünnepi miserend Ebergőcön.

Ünnepi miserend a fertőszentmiklósi templomban.

Ünnepi miserend Röjtökmuzsajon.

Jézus születésének története a hittanos gyermekek előadásában 2022.12.24-én 15:00 órakor.

Karácsonyi zenei koncert a röjtökmuzsaji Kisboldogasszony templomban 2022.12.17-én 15:00 órakor.

Boldog Brenner János magyar elsőfogadalmas ciszterci szerzetes, rábakethelyi (ma Szentgotthárd része) káplán, az 1956-os forradalmat követő egyházüldözés vértanúja.

Lúcia védőszentje a szembetegségben szenvedőknek és vakoknak (mivel a Lúcia név a lux = fény szóból származik), a bűnbánó utcanőknek, valamint a hegyes szerszámokkal dolgozóknak (földművesek, kézművesek, varrónők, párnakészítők, nyergesek). Ünnepnapja december 13.

A szeplőtelen fogantatás egy katolikus hittétel, amely szerint Szűz Mária már édesanyja, Szent Anna méhében szeplőtelenül, vagyis eredendő bűn nélkül fogant.

2 oldal, 34 összesen, 1-24