Hírek, események

Szent Maximilian Kolbe (Zduńska Wola, 1894. január 8. – Auschwitz, 1941. augusztus 14.) lengyel ferences rendi minorita szerzetes, vértanú. A keresztény sajtó és újságírók védőszentje, emellett a családok, rabok, az internet és a rádióamatőröké is. Mértéktelenség (torkosság, iszákosság) elleni harcban kérik oltalmát.

Assisi Klára katolikus nevén Assisi Szent Klára (Assisi, 1194. július 16. – 1253. augusztus 11.) középkori itáliai apáca, Assisi Ferenc egyik korai követője, a róla elnevezett apácarend megalapítója.

Keresztes Szent Terézia Benedikta, eredeti nevén Edith Stein zsidó származású német filozófus, karmelita apáca, katolikus szent. Európa társvédőszentje, az árvák és a mártírok védőszentje.

Szent II. Szixtusz (kb. 215 – 258. augusztus 6.) a 24. római püspök. Pontifikátusa 257. augusztus 30-án kezdődött, és kevesebb mint egy év múltán ért véget.

A Szeretetláng Mozgalom imakártyáról a szentmisék végén együtt elmondjuk az Úrral való egység imáját.

Vianney Szent János (Dardilly, 1786. május 8. – Ars, 1859. augusztus 4.) francia plébános volt, aki katolikus szent lett és a plébánosok védőszentje. Egyszerűen "Curé d'Ars" („az ars-i plébános”) néven is ismerik.

Liguori Szent Alfonz Mária (Marianella, 1696. szeptember 27. – Pagani, 1787. augusztus 1.) olasz katolikus teológus, egyháztanító, a redemptorista rend megalapítója, majd katolikus püspök, valamint a katolikus erkölcsteológia egyik legjelentősebb alakja.

Gonzaga Szent Alajos (Castiglione delle Stiviere, 1568. március 9. – Róma, 1591. június 21.) itáliai arisztokrata, lombardiai őrgrófi család sarja, aki a világi hatalomról lemondva jezsuita szerzetesnek állt; korai halála után kevesebb mint másfél évtizeddel boldoggá, majd később szentté avatták.

Szent Romuald (951 vagy 952 – 1025 vagy 1027. június 19.) a kamalduli rend megalapítója, a 11. században elterjedő remetemozgalmak egyik központi alakja.

Árpád-házi Jolán vagy Magyarországi Jolán (ismert még Lengyelországi Jolán és Jolánta néven is, 1235 körül – 1298. június 11.), az Árpád-házból származó magyar királyi hercegnő, klarissza apáca, aki 1827-es boldoggá avatását követően Boldog Jolán néven ismeretes.

Páduai Antal, katolikus nevén Páduai Szent Antal (Lisszabon, 1195. augusztus 15. – Arcella, 1231. június 13.) portugál származású ferences rendi teológus és prédikátor. A római katolikus egyház szentje; a szegények védőszentje.

Az Istentiszteleti és Szentségi Dikasztérium 2018 tavaszán elrendelte a Boldogságos Szűz Máriának, az Egyház Anyjának kötelező emléknapját, melyet pünkösdhétfőn ünnepelünk a liturgiában.

Néri Fülöp, egyházi nevén Néri Szent Fülöp (Firenze, 1515. július 21. – Róma, 1595. május 26.) katolikus pap, az Oratoriánus-rend alapítója.

Casciai Szent Rita (Roccaporena, Itália, 1381 – Cascia, 1447. május 22.) szerzetesnő, a római katolikus egyház szentje, a reménytelen ügyek védőszentje.

A Püspöki Konferencia Pünkösd napjától elrendelte a közelmúltban megjelent új misekönyv használatát. A szentmise liturgiájának szövege emiatt néhány helyen változni fog:

Nereus és Achilleus régi római vértanú-pár. Ünnepük május 12-én van. Tiszteletük szerepel az 5. században keletkezett Martyrologium Hieronymianum gyűjteményben, mely a korai egyház vértanúit tartalmazza, de már megemlékezik róluk I. Damáz pápa, aki sírfeliratot költött a két vértanúnak.

Ávilai János, katolikus egyházi nevén Ávilai Szent János (Almodovar-del-Campo, 1499. január 6.– Montilla, 1569. május 10.) hitszónok, egyházi író. A katolikus egyház szentje; 1946 óta a spanyol világi papság védőszentje. 2012-ben XVI. Benedek pápa egyháztanítóvá nyilvánította.

Esküvő előtt állunk, és mindketten fontosnak tartjuk azt, hogy fogadalomtételünk egyházi kötelékben is megvalósuljon, így részesülni szeretnénk a házasság szentségében.

Szent Flórián (240 körül – 304. május 4.) keresztény vértanú, a tűzoltók védőszentje. A 3. század második felében élt, ekkor vette fel a keresztény hitet. Magas rangú katonatisztek leszarmazottjaként egy római légióban századosként szolgált.

Az evangéliumok és Az apostolok cselekedetei nem beszélnek bőven sem Fülöpről, sem Jakabról. Az apostolnévsorok (Mt 10,3; Mk 3,18; Lk 6,14–15; ApCsel 1,13) Fülöpöt az ötödik, Jakabot, Alfeus fiát a kilencedik helyen nevezik meg.

Alexandriai Atanáz, görögösen Athanasziosz, egyházi nevén Alexandriai Szent Atanáz vagy Nagy Szent Atanáz (Alexandria, 298 körül – Alexandria, 373. május 2.) Alexandria püspöke 328-tól haláláig, egyháztanító, az arianizmus harcos ellenfele. Még életében elnyerte az Egyház oszlopa és az Ortodoxia atyja kitüntető elnevezéseket. A migrénes fejfájásban szenvedők védőszentje.

Sziénai Katalin, vagy katolikus nevén Sziénai Szent Katalin (Siena, 1347. március 25. – Róma, 1380. április 29.) olasz misztikus, a domonkos harmadrend tagja és egyháztanító, Európa társvédőszentje.

Szentmise Cseh Sándor kanonok úr emlékére 2023.05.06-án 19:00 órakor a Szeredi kápolnánál.

«« «
» »»