A Lourdes-i Szűz Mária - A betegek világnapja

2023.02.11.

A Lourdes-i Boldogságos Szűz Mária – A betegek világnapja

Lourdes (ejtsd: Lurd) egy kis mezőváros Délnyugat-Franciaországban, a Pireneusok lábánál fekszik. A város ma jelentős zarándokhely, amely azután alakult ki, hogy egy helyi lánynak, Bernadette Soubirousnak megjelent Szűz Mária. A város neve az arab Louerda szóból származik, ami rózsát jelent. A Szűz Mária-tisztelet egyik leghíresebb zarándokhelye.

Lourdes városába azok a betegek utaznak főként, akik felépülésüket már nem bízzák gyógyszerekre. Úgy tartják, hogy a Szűz Mária-jelenés helyszínén, a barlangból kifolyó forrásvíz gyógyító hatású. Elsősorban paralízisben, tuberkulózisban, rákban és vakságban szenvedők reménykedhetnek. A csodával határos gyógyulásokat egy 1883-ban alakult Orvostudományi Iroda vizsgálja ki, amely a városban működik.

A római katolikus egyház összesen 68 esetet fogad el csodás gyógyulásnak – amely nem fizikai vagy pszichologikus hatás alatt történt –, amit a víz gyógyító erejének tulajdonítanak. A legutolsó ilyen beteg porckorongsérv miatt lebénult Serge François volt, aki 2002. április 12-én volt a barlangnál, és tartósan meggyógyult.

II. János Pál kezdeményezésére 1993-tól február 11. A BETEGEK VILÁGNAPJA.

1858-ban ezen a napon jelent meg a Szűzanya Soubirous Bernadett 14 éves francia lánynak Lourdes-ban, majd február 15-én a sziklabarlangban csodatevő forrás fakadt. E helyen 1864-ben templomot építettek, amelynek IX. Pius pápa bazilika címet és előjogokat adományozott. Lourdes-ban a zarándokok száma évente több mint félmillió és a természetes módon meg nem magyarázható gyógyulások száma is több ezerre tehető. A világnap célja, hogy „Isten egész népe kellő figyelmet szenteljen a betegeknek, segítse elő a szenvedés megértését.”

Egyre több templomban az ünnephez kapcsolódóan csoportosan kiszolgáltatják a szentséget azoknak, akik előzőleg kérik azt.

A Lourdes-i Szűz Mária - A betegek világnapja