2023.02.10.

Szent Skolasztika szűz

Szent Skolasztika (480 körül–547) katolikus szent. Itáliában született, Nursiai Szent Benedek ikertestvére volt.

Apáca lett, egy közösséget vezetett Szent Benedek Monte Cassinó-i kolostorától öt mérföldre. Fiatal korától elkötelezett volt Isten mellett, egyes beszámolók szerint Benedeknél is istenfélőbb volt. A leggyakoribb róla szóló történet szerint évente találkozott testvérével, hogy együtt imádkozzanak és szent szövegekről és ügyekről beszéljenek.

A legenda szerint, utolsó találkozásukkor, mikor Benedek estefelé vissza akart menni a kolostorába, Skolasztika tiltakozott és könyörgött, hogy maradjon folytatni a beszélgetést, Benedek azonban ragaszkodott a visszatéréshez. Ekkor Skolasztika imára kulcsolta a kezét, és egy pillanat múlva elsötétült az ég és vihar tört ki a ház környékén. Benedek felkiáltott: „Nővérem, mit műveltél?” Skolasztika így válaszolt: „Látod, amikor téged kértelek, nem hallgattál meg. Most Istenhez imádkoztam, és ő rögtön meghallgatott. Most menj el, ha tudsz, és térj vissza a kolostorodba.”

Benedek nem tudott visszamenni, és az éjszakát beszélgetéssel töltötték. Három nap múlva Benedek megtudta, hogy Skolasztika meghalt.