Urunk bemutatása

2023.02.02.

Urunk bemutatása / Gyertyaszentelő Boldogasszony

A Gyertyaszentelő Boldogasszony (Urunk bemutatása a templomban, Jézus Krisztus találkozása Simeonnal) ünnepét február 2-án tartja a katolikus egyház, amikor a közösség Jézus bemutatását ünnepli. Szűz Mária negyven nappal Jézus születése után bemutatta gyermekét a jeruzsálemi templomban. A jelen lévő idős Simeon Jézust a nemzetek megvilágosítására szolgáló világosságnak nevezte. Innen ered az egyik legrégebbi szentelmény: a szentelt gyertya, és a gyertyaszentelés szokása is. Így a szentelt gyertya Jézus egyik legrégebbi jelképe. A későbbi időkben a gyertyát az újszülöttek mellett tartották a rontó szellemek távoltartására a keresztelés napjáig. Amikor a fiatal anyák először mentek templomba, akkor is szentelt gyertyát vittek a kezükben. Amióta december 25-ére került Jézus születésének ünnepe, azóta február 2-án tartják a gyertyaszentelés ünnepét. A pápák közül II. János Pál pápa ünnepelte meg először 1997-ben.

Az ünnep egyfelől Szűz Mária megtisztulásának ünnepe, mert Mária a zsidó tör-vények előírásainak megfelelően mutatta be gyermekét a templomban és bemu-tatta a tisztulási áldozatot. Másfelől Jézus bemutatásának ünnepe is, mert ezen a napon szentelték őt Istennek. A katolikus egyház azt a teológiai mondanivalót emeli ki, hogy Krisztus és Mária megszentelődése ez a nap, illetve mindazoké, akik élet-odaadásukban vállalkoznak Isten országának szeretetére, azaz Krisztus követésére. Ebben az értelemben az ünnep köszönetnyilvánítás Istennek a megszentelt hiva-tások ajándékáért. Azonban Magyarországon megmaradt a régi neve, Gyertya-szentelő Boldogasszony.

A keleti liturgiában Hypapanie – találkozás – a neve, mert Isten Fia először talál-kozott papságával ezen a napon.

Gyertyát égettek jégeső, vihar, villámlás esetén, illetve krónikus betegek és halottak mellett is. Egyes helyeken (pl. Tápiószentmárton) még a haldokló kezé-be is égő gyertyát helyeztek.

Ha ezen a napon jó idő van, akkor későn tavaszodik. Mondogatták is: Gyertyaszentelő napján „Inkább farkas ordítson be az ablakon, minthogy kisüssön a nap!”

Két templom van Gyertyaszentelő Boldogasszonynak szentelve Magyaror-szágon: a pécsi Gázi Kászim pasa dzsámija (közismertebb nevén a pécsi belvá-rosi templom, azaz a dzsámi, amely jelenleg katolikus templomként működik), illetve Szarvasgede település temploma.

Urunk bemutatása