Ünnepek

Antiochiai Szent Ignác (35 körül – 117 október 17.) Antiochia püspöke 69-től haláláig, apostoli atya.

Apáca, misztikus, a római katolikus egyház szentje és egyháztanítója, a Sarutlan Kármelita Rend megalapítója.

A 16. pápa Szent Péter örökén. 217-től viselte ezt a címet egészen haláláig. Az ő uralkodásának kezdetén lépett fel a történelem első ellenpápája, Hippolütosz.

A magyar katolikus egyház október 8-án főünneppel emlékezik meg a Szűzanya magyarokat oltalmazó pártfogásáról.

Assisi Szent Ferenc a ferences rend megalapítója; Itália, illetve a mai Olaszország, az állatok, a kereskedők és a természet védőszentje.

Karmelita rendi római katolikus apáca, akit az egyházban szentként tisztelnek. X. Piusz pápa "a modern idők legnagyobb szentjének" nevezte.

A korai keresztény egyház teológusa, egyházatya. Ambrus, Hippói Ágoston és I. Gergely pápa mellett a negyedik késő antik egyháztanító.

Cseh fejedelem volt 921-től haláláig, a csehek fő védőszentje.

Szent Kozma és Damján (Arab-félsziget, 3. század – Aegeae, 287 körül) szentté avatott ókeresztény vértanúk, orvosok.

Bencés szerzetes, a velencei Morosini család sarja, 1030-tól egészen haláláig az első csanádi püspök a Magyar Királyságban.

Stigmatizált olasz római katolikus pap, kapucinus szerzetes. A Pio nevet a szerzetesrendben kapta. Pappá szentelése után Padre Pio (Pio atya) néven vált ismertté.

Prédikátor, teológus, egyházatya, egyháztanító, 398-tól 404-ig I. János néven konstantinápolyi pátriárka.

Olasz jezsuita szerzetes, bíboros. Jelentős szerepet játszott az ellenreformáció idején. XI. Piusz pápa emelte az egyháztanítók sorába 1931-ben.

251 márciusától 253 júniusáig, haláláig irányította a keresztény egyházat.

Szentté avatott jezsuita szerzetespap, az afroamerikaiak között végzett missziók védőszentje.

A középkor egyik legnagyobb hatású egyházi vezetője, akinek uralkodása alatt a népvándorlás zavarai közepette megerősödött a keresztény vallás.

Szent Ágoston hippói püspök, egyházatya, filozófus.

Giuseppe Melchiorre Sarto (Riese, 1835. június 2. – Róma, 1914. augusztus 20.) a római katolikus egyház 257. pápája volt 1903-tól haláláig.

Francia ciszterci szerzetes majd apát, egyházi író és hittudós.

Középkori római katolikus pap, a Domonkos-rend megalapítója és névadója.

Eredetileg a Szent Szűz római főtemplomának, a négy patriarchalis bazilika egyikének fölszentelési évfordulója (440).

Olasz katolikus teológus, egyháztanító, a redemptorista rend megalapítója, majd katolikus püspök, valamint a katolikus erkölcsteológia egyik legjelentősebb alakja.

Baszk származású spanyol katona, majd katolikus pap és teológus, a Jézus Társa-sága (jezsuita rend) alapítója.

Ravenna püspöke, a homíliák doktoraként ismert kitűnő szónokot XIII. Benedek pápa emelte az egyháztanítók sorába 1729-ben.

«« «
» »»