2024.06.01.

Szent Jusztinusz

Szent Jusztinusz mártír (103, Szikem (a mai Náblusz) – 166, Róma) keresztény apologéta, filozófus, vértanú. Több művet is írt, de az utókor számára csak néhány maradt fenn ezekből.

Jusztinusz a második évszázad legelején született egy vélhetően görög eredetű, pogány, római család gyermekeként a szamáriai Szikemben. Eleinte görög bölcseleti iskolákban tanult, megismerkedett a sztoikus, arisztoteliánus, püthagoreus filozófiával is. Ezekben az iskolákban tanított tanokban nem találta meg a maga igazságát, ezt kereste folyamatosan és végül a kereszténységben találta ezt meg.

Rengeteget írt a keresztény vallás védelmében, azonban Jusztinusznak a műveiből csak két Apológiája és a Dialógus a zsidó Trifonnal című párbeszéde maradt fenn. Az őskeresztény szentmise folyamatát leírta egy apologetikában. Rómába költözött, ahol nyitott egy iskolát és nyilvános vitákat tartott.

Apologéta (hitvédő) és filozófusi működését a rómaiak és a zsidók egyaránt rossz szemmel nézték, ezért elfogták őt és hat társát. A római Rusztikusz prefektus elé vezették őket. A prefektus felszólította őt, hogy tegyen hitet a római istenekre és kövesse a császári parancsokat. Ő azonban társaival nem volt hajlandó a hitüket megtagadni, állhatatosan kitartottak hitükben és még az ítélet után is dicső-ítették Istent. A tárgyalás után halálra ítélték őket, majd lefejezték Jusztinuszt és társait. A holttesteket később néhány keresztény hívő magához vette és méltó helyre temette.