Magallanes Szent Kristóf és társai

2024.05.21.

Magallanes Szent Kristóf és társai vértanúk

Magallanes Szent Kristóf (Totatiche, Jalisco, Mexikó, 1869. július 30. – Colotlán, Jalisco, Mexikó, 1927. május 25.) 24 társával együtt szentté avatott mexikói plébános, a Plutarco Elías Calles mexikói miniszterelnök nevéhez köthető katolikusellenes egyházüldözés áldozata.

Cristóbal Magallanes Jara iskolái elvégzése után rövid ideig szüleinek segített a földműves tevékenységben, majd 19 évesen beiratkozott a guadalajarai San José Zsinati Szeminárium papnevelő intézetbe. Pappá szentelése után szülő-városában lett plébános. Részt vett a helyi iskola megalapításában, valamint a város melletti gát megépítésében. Különös gondja volt a rózsafüzér imádság terjesztésére, a papi hivatások ébresztésére és a misszióra – a környéken élő huichol indiánok között is hirdette az evangéliumot. Amikor a kormány bezáratta az egyházmegye szemináriumát, a plébániáján nyitott papneveldét.

A Plutarco Elías Calles vezette kormány intézkedései nyomán az 1920-as évektől a mexikói egyház üldözést szenvedett. A törvények nyíltan vallás-, illetve katolikusellenesek voltak. XI. Piusz pápa körlevelekben fejezte ki tiltakozását a mexikói egyházüldözés miatt. A lakosság több alkalommal is fellázadt a kormány ellen; a felkelések között a Cristero-háború – más néven a Cristiada – követelte a legtöbb áldozatot. A pápa 1925-ben bevezette Krisztus király ünnepét, a felkelők innen kapták a nevüket: cristero, azaz Krisztus katonája. Az első összecsapásra 1926-ban került sor, amikor négyszáz fegyveres keresztény elbarikádozta magát a Guadelupe-i Szűzanya templomában.

Kristóf több alkalommal is felszólalt a béke mellett, de kormány tiltása ellenére szentmisét mutatott be, ezért letartóztatták, és tárgyalás nélkül elítélték. Káplánjával, Caloca Ágostonnal együtt végezték ki 1927 májusában. Utolsó szavaival káplánját biztatta: "Állj csak nyugodtan, fiam, egy pillanat, s azután az égben leszünk". Majd a kivégzőosztaghoz fordulva kiáltotta: "Ártatlanul halok meg, és kérem Istent, hogy vérem szolgálja mexikói testvéreim egységét!"

II. János Pál pápa 24 társával együtt 2000. május 21-én szentté avatta.

Magallanes Szent Kristóf és társai vértanúk

II. János Pál pápa 24 társával együtt 2000. május 21-én szentté avatta.

Magallanes Szent Kristóf és társai