2024.08.05.

Havas Boldogasszony

Eredetileg a Szent Szűz római főtemplomának, a négy patriarchalis bazilika egyikének – Beata Maria Virgo ad Nives, ismertebb olasz nevén Santa Maria Maggiore – fölszentelési évfordulója (440). Az ünnep idővel az egyházban is egyetemessé vált. A Müncheni kódex Havi Bódoganya, a Batthyány-kódex naptára pedig Havi Boldog Asszony néven emlegeti.

A legenda szerint a 4. században Libériusz pápa (352. május 17. – 366. szeptember 24.) idejében az örök városban egy János nevű gazdag patrícius és felesége elhatározták, hogy vagyonukat a Szent Szűznek ajánlják fel, aki álmukban megjelent és tudtukra adta, hogy azon a helyen, amelyet másnap hó fog borítani, templomot kell emeljenek tiszteletére. A Szűzanya e szentélyét ezért Havas Boldogasszony-bazilikának is nevezik.

A felépített bazilikát Szent III. Szixtusz pápa (432. július 31. – 440. augusztus 18.) díszíttette remek mozaikképekkel annak emlékére, hogy az epheszoszi zsinat 431-ben hittételként hirdette ki Szűz Mária istenanyai méltóságát.

A Havas Boldogasszony Mária-ünnep augusztus 5-én van.