A szervita rend 7 szent alapítója

2023.02.17.

A szervita rend hét szent alapítója

A Szervita Rend, vagy más néven Szűz Mária szolgái, (latinul: Ordo Servorum Beatae Virginis Mariae, O.S.M.) Szűz Mária tiszteletére alakult rend, amelynek feladata e hódolat terjesztése, szentélyeinek gondozása, valamint a harmadik világban missziós tevékenységek folytatása.

A szervita rendet hét fiatal firenzei nemes alapította meg 1233-ban, Nagyboldogasszony ünnepén, a már működő Mária társaság tagjaiból. 1240-ben elvonultak a Firenze melletti Senario-hegyre, hogy remeteként, felhagyva korábbi üzleti tevékenységükkel, vezeklő életet éljenek.

A rend elterjedése először Toszkánát és Umbriát érintette, majd XI. Benedek pápa 1304-ben elismerte őket. Ekkor már 27 kolostorban 250 szerzetes tevékenykedett Olaszországban, és Németországban is számon tartottak néhány kolostort. 1424-ben V. Márton pápa ratifikálta a világiak rendjét. A XV. század végén megépítették az első spanyol kolostort.

Magyarországon a rend 1697-ben jelent meg.

A szervita rend 7 szent alapítója