Szalézi Szent Ferenc püspök, egyháztanító

2024.01.24.

Szalézi Szent Ferenc püspök és egyháztanító

Szalézi Szent Ferenc (Sales kastélya, 1567. augusztus 21. – Lyon, 1622. december 28.) francia püspök, teológus, lelkiségi író és egyházszervező, kiemelkedő szónok, több pápa személyes tanácsadója. Arisztokrata családban született, de lemondott nemesi rangjáról, és életét Isten szolgálatának szentelte. A római katolikus egyház egyik legjelentősebb teológusának tartják. Megalapította a vizitációs nővérek rendjét. Számos művet írt, melyeket nyomtatott formában terjesztett, és ezért tartják őt az újságírók és írók védőszentjének. 1877-ben IX. Piusz pápa emelte az egyháztanítók sorába.

Hatéves koráig szülei nevelték, oktatták, majd kollégiumba került. Tízévesen lett elsőáldozó, és röviddel utána megbérmálkozott. Tizenegy éves korában jelentette ki először, hogy pap szeretne lenni. Édesapja jogi pályára szánta, Párizsba küldte a jezsuita Clermont-kollégiumba. Szónoklattant, latint, görögöt, hébert, filozófiát és teológiát tanult. Rendkívül vonzotta őt a teológia, különösen a predesztináció és a kegyelem.

1588-ban visszatért Savoyába, majd ősztől Padovában kezdte el jogi tanulmányai. Antoine Possevin jezsuita szerzetes ajánlására kezdte el olvasni Loyolai Szent Ignác Lelkigyakorlatos könyvét. Tanulmányozta Hippói Szent Ágoston, Szent Jeromos, Aranyszájú Szent János és Aquinói Szent Tamás írásait. A világi életet visszautasítva, szigorú aszkéta életet kezdett élni, de súlyosan megbetegedett. Azt hitte, hogy hamarosan meghal, és felajánlotta testét tudományos célokra, de meggyógyult. 1592-ben megkapta jogi diplomáját, és visszatért családjához.

1593 júniusában diakónussá, december 18-án pedig pappá szentelték és Genf prépostja lett. A kálvinisták sorra elűzték a katolikus papokat, s ekkor Ferenc önként jelentkezett missziós munkára. Genf püspöke Ferencet akarta segédpüspökévé tenni, ezért 1598. november 12-én elküldte őt Rómába, hogy megszerezze a pápa hozzájárulását. VIII. Kelemen tüzetes vizsgálat alá vetette. Ferenc ragyogón megfelelt a vizsgán, és a pápa Genf segédpüspökévé nevezte ki. Hazatérése után közel két esztendeig a püspökség újjászervezésén dolgozott. 1602. december 8-án szentelték fel Genf püspökévé.

A katekizmusra támaszkodva fáradhatatlanul azon munkálkodott, hogy a hívők megismerjék, és meg is értsék a katolikus hit lényegét.

Sírja Annecyben van, a Basilique de la Visitationban.

Szalézi Szent Ferenc püspök, egyháztanító