Jegyeskurzus 2023.

2023.05.07.

Így láttuk mi

Mikor eldöntöttük, hogy összeházasodunk tudtuk, hogy néhány alkalom jegyesoktatás ránk is vár. Azt hiszem, nem mi vagyunk az egyetlenek, akik előtte egy plusz teherként, egy kötelezően letudandó feladatként gondoltunk rá. Igen ám, de az első ismerkedős találkozó alkalmával, mikor kiderült, hogy gyakorló házasok fognak nekünk egy-egy témát bemutatni, már látszott, hogy itt valami más lesz. Tényleg más lett.

Bemutatkozunk, aztán mindenki más is. Kezdődik az előadás. Tapasztalt előadók, közvetlenek, sokszor viccesek is. Nem tankönyvből mesélnek, igen ezt ők már átélték. Közben mi is egymásra nézünk: - Te ez egész jó! Sok dologra ráismerünk, sok dolog újdonság, sok dologban pedig rájövünk, hogy ezt így is lehet csinálni, sőt inkább így érdemes. Itt van mindjárt elsőre a házastársi beszélgetés, meghallgatva a példákat, rájövünk, van hova fejlődni, nemkülönben a veszekedésben és a megbocsátásban is. Utána férfi és női különbségek, itt jókat nevetünk. A legjobb, hogy sokat segített abban, hogy tudjuk, a társunk azért is teszi azt, amit és azért is viselkedik úgy, ahogy, mert férfi illetve nő. Máris könnyebb megérteni a másikat. Folytatásban az új egységről, esett szó, ami a házassággal jön létre. Itt is új megvilágításba helyeződtek dolgok, amivel esetleg nem is foglalkoztunk és elkönyveltük, hogy ez így rendben van. Utolsó témánk a szeretet a házasságban, tippeket kaptunk, hogy mivel tudjuk ezt megőrizni és mit tegyünk bele abba a bizonyos dobozba. Az előadások végén kaptunk időt, hogy egymás között átbeszéljük a hallottakat és utána egymásnak elmondhassuk, melyek voltak azok a dolgok, amik leginkább megérintettek minket.

Ha röviden akarnék fogalmazni: jó volt. Ha hosszabban: Olyan ismereteket, tanításokat kaptunk, melyek útmutatásul szolgálhatnak a közös jövőnkre vonatkozóan. Immáron jobban ismerhetjük a társunkat, valamint saját magunkat is, tudjuk, mekkora hangsúlyt kell fektetni az egymással való kommunikációra, a nézeteltérések kezelésére és még sokáig lehetne folytatni a sort. Az így kapott tudás birtokában, talán könnyebben és felkészültebben nézhetünk a házasság elébe. Minden percét élveztük, és tényleg nagyon szépen köszönjük.

Jegyesoktatástól az oltárig

Esküvő előtt állunk, és mindketten fontosnak tartjuk azt, hogy fogadalomtételünk egyházi kötelékben is megvalósuljon, így részesülni szeretnénk a házasság szentségében.

A fertőszentmiklósi jegyesoktatás résztvevői lettünk, mely alkalmak hétről hétre, családias hangulatban kerültek megrendezésre. Ezen találkozókon a házasulandó párok – köztük mi is – a keresztény-katolikus házasság hitbéli alapjaival ismerkedhettek meg.

Hiteles, valódi házaspárok osztották meg a jegyben járókkal, hogy az ő családi életükben milyen konfliktusok merültek fel, és hogyan oldották meg azokat.

És hogy miről is beszélgettünk? Az első, ismerkedős alkalom után szó esett a konfliktuskezelésről, szenteltünk egy alkalmat az önismeretnek és a családi mintáknak, örökségnek, ahogyan a gyermekvállalás, szülőkkel való kapcsolattartás is szóba került, valamint a mindennapok házassága is, ahol többek között a szeretetnyelvekről is szó esett. Az utolsó alkalommal közös szentmisén vettünk részt, mely után a plébánián, agapéval zártuk találkozóinkat.

A jegyesoktatás minden esetben Péter Atya részvételével történt. Az alkalmak alatt úgy éreztük, hogy egy fennkölt dolog részesei vagyunk, és nem csak formaság, ami történik, hanem Isten kezébe adjuk szívünket. Nem intézményként látjuk az egyházat, és megéltük, hogy Isten a házasságkötés után is gondoskodik rólunk, egyengeti utunkat. A házasság eskü, melyet Isten egy életre megköt, a házastársak pedig, nap mint nap tesznek egymásért, hitükért.

Jegyeskurzus 2023.